Sport

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w sporcie

Kontuzje sportowe powstają w trakcie ostrego urazu oraz na tle powtarzanych przeciążeń, dotyczą zarówno osób uprawiających sport rekreacyjnie jak i zawodowo. Jednak w przypadku tej drugiej grupy obserwuje się ogromną presję dążenia do jak najszybszego powrotu do sprawności przy niskim ryzyku kolejnych uszkodzeń. Najczęściej występujące kontuzje sportowe:

 • otarcia, pęcherze i drobne rany
 • stłuczenia
 • naciągnięcia, naderwania
 • skręcenia, zwichnięcia i złamania
 • urazy głowyLudzki organizm zyskuje siłę i wytrzymałość w trakcie procesu , który polega na powstaniu mikrourazu, a następnie naprawczemu przerostowi tkanki. Problemy powstają w momencie gdy obciążenie wywołujące uraz przewyższa możliwości naprawcze organizmu. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór programu treningowego oraz odnowa biologiczna.

Hiperbaria tlenowa może skutecznie służyć jako środek zapobiegający powstawaniu urazów oraz poprawiać krótko i długoterminowe rokowania już powstałych kontuzji. Na świecie coraz liczniejsza grupa sportowców systematycznie korzysta z HBOT (np. Cristiano Ronaldo, Dale Steyn, Dejan Zavec, Jurij Tepeš, Robert Kranjec, Peter Prevc, Grzegorz Krychowiak).

Tlenoterapia hiperbaryczna poprzez poprawę mikrokrążenia, procesy angiogenezy i neowaskularyzacji, a przede wszystkim zwiększenie rozpuszczalności tlenu w osoczu, prowadzi do lepszego natlenienia oraz dostarczenie odpowiedniej ilości substancji odżywczych do komórek całego organizmu. Intensywny proces namnażania się fibroblastów komórek nabłonka i włókien kolagenowych umożliwia powstawanie zdrowej, elastycznej skóry, a tym samym gojenie się ran. Stłuczenia zazwyczaj traktowane są jako błahy uraz, niemniej tego typu uszkodzenie dużych grup mięśniowych może powodować znaczne ograniczenie funkcji mięśni, zaś ich nieprawidłowe leczenie poważne powikłania.

Hiperbaria tlenowa pobudza naturalne zdolności do samoleczenia, przyspiesza wchłanianie się krwiaków, tworzą się nowe naczynia krwionośne oraz zmniejsza obrzęk. Mięśnie pozyskują energię do pracy w wyniku przemian tlenowych i beztlenowych. Jednak podczas przemian anaerobowych powstaje stosunkowo mniej cząsteczek ATP, a ich  produktem ubocznym jest kwas mlekowy, który powoduje zakwaszenie mięśni oraz wzmaga ich zmęczenie. Hiperbaria tlenowa dostarcza większą ilość tlenu do przemian aerobowych,  a przede wszystkim przyśpiesza usuwanie kwasu mlekowego z organizmu.

Częściowe uszkodzenie mięśni wraz z opóźnioną bolesnością (DOMS) występuje najczęściej gdy mięśnie nie są przyzwyczajone do danego rodzaju aktywności fizycznej. Badania Bennett i wsp. (2005) przeprowadzone na 66 mało aktywnych mężczyznach w wieku 18-35 lat wykazały, że HBOT przyśpiesza regenerację mięśnia czworogłowego z DOMS.

Tlenoterapia hiperbaryczna przyśpiesza również powrót do sprawności (badania przeprowadzono pod kątem czynnościowym oraz morfologicznym) po ostrym uszkodzeniu mięśnia piszczelowego przedniego na skutek nadmiernego rozciągania (Best i wsp., 1998). Uszkodzenie mięśni szkieletowych w wyniku długotrwałego niedokrwienia doprowadzić może do utraty homeostazy komórkowej oraz rozpadu fosfolipidów błony komórkowej, co w konsekwencji wpływa na możliwość pracy mięśni. Badania Gregorevic i wsp. (2000) wskazują, że głównym czynnikiem poprawiającym zdolności funkcjonalne mięśni podczas stosowania hiperbarii tlenowej jest wzrost ciśnienia tlenu pobudzający zdolności regeneracyjne włókien mięśniowych po uszkodzeniu myotoksycznym.

Badanie przeprowadzone w 1995 roku na Temple University wykazało, że osoby u których stosowano hiperbarię tlenową po zwichnięciu stawu skokowego powracały do sprawności o 30% szybciej niż grupa kontrolna.

Działanie tlenoterapii hiperbarycznej na układ kostno-stawowy obejmuje:

 • przyspieszenie procesu zrostu kostnego poprzez stymulację wzrostu osteoblastów
 • zwiększenie masy kostnej (gęstość mineralna kości i beleczkowanie) oraz poprawę właściwości mechanicznych kości
 • zmniejszenie odczuć bólowych i obrzęku
 • zwiększenie ruchomości w stawie oraz poprawa wyników czynnościowych
 • poprawę elastyczności i wytrzymałości więzadeł, ścięgien i mięśni spowodowane zwiększeniem ekspresji kolagenu typu I i białek strukturalnych oraz hamowanie procesów degeneracji
 • poprawę wytrzymałości ścięgien na rozciąganie poprzez zwiększenie beleczkowania miejsca przyczepu ścięgna do kościWg. Górskiego (2001) wydolność fizyczna oznacza zdolność organizmu do wysiłku fizycznego. Hiperbaria tlenowa istotnie podnosi wydolność fizyczną poprzez zwiększenie dyfuzji płuc, a tym samym poziomu tlenu w organiźmie, tworzenie nowych naczyń krwionośnych, poprawę pojemności minutowej i kurczliwości serca. Lepsze funkcjonowanie oraz tworzenie nowych mitochondriów poprawia funkcjonowanie metabolizmu oraz skutkuje wytwarzaniem większej ilości cząsteczek ATP. Pozytywny wpływ na układ moczowy przekłada się na lepsze utrzymywanie prawidłowego stężenia elektrolitów i wody w organizmie.

Urazy głowy stanowią ok. 16% wszystkich kontuzji sportowych, zazwyczaj dochodzi do nich w wyniku upadku lub zderzenia. Poważne lub często powtarzające się urazy tej okolicy mogą powodować m.in. zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją oraz częste bóle głowy.

Czynnikiem decydujący bardzo często o wynikach sportowych są prawidłowe decyzje zawodnika. Tlenoterapia hiperbaryczna znacząco poprawia funkcjonowanie układu nerwowego poprzez lepsze natlenowanie i odżywienie mózgu, tworzenie nowych połączeń nerwowych oraz poprawę neuroprzekaźnictwa. U pacjentów obserwuje się lepszą koncentrację, a także szybkość reakcji na zmieniające się warunki otoczenia.

Hiperbaryczna terapia tlenowa w medycynie sportowej, czyli tlen jako naturalny doping

To, iż wielu zawodowych sportowców regularnie korzysta z hiperbarycznej terapii tlenowej nie jest opinii publicznej powszechnie wiadome, w środowisku wyczynowców stało się ono jednak w międzyczasie rutynowym zabiegiem towarzyszącym przygotowaniom zarówno do zawodów sportowych, jak i środkiem pomagającym utrzymać dobra formę pomiędzy nimi. 

Zabiegi w komorze hiperbarycznej pomagają szybciej wrócić do oczekiwanej kondycji, wspomagają leczenie po doznanych urazach mięśni, kości i ścięgien, redukują obrzęki, przyspieszają przemianę materii oraz pozwalają na szybką regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym.  Dla profesjonalistów utrzymanie się w dobrej formie, czy powrót do niej po przebytych urazach, ma nadrzędne znaczenie i nieosiągnięcie tego celu oznacza nierzadko koniec kariery sportowej. Dlatego każda możliwość, by przyspieszyć leczenie kontuzji bądź poprawić wyniki organizmu, jest szansą na powrót do dobrej kondycji i kontynuację obranej ścieżki życiowej.  Do współpracy zapraszamy sportowców indywidualnych, kluby sportowe i wszystkich, pragnących zwiększyć wydolność swojego organizmu, poprawić osiągniecia i czerpać z profitów, jakie daje hiperbaria tlenowa.

Źródło
https://www.menshealth.pl/zdrowie/Legalny-doping-komora-hiperbaryczna,7690,1

Postaw na bezpieczeństwo i profesjonalizm!

Posiadamy gabinet w Słupsku z w pełni atestowanymi i certyfikowanymi komorami hiperbarycznymi
oraz koncentratorem który wytwarza aż 10L czystego tlenu na minutę. Dbamy o Wasze bezpieczeństwo i zdrowie!

Zapewniamy najwyższej klasy sprzęt medyczny o najlepszych, możliwych parametrach. Dbamy o Wasze bezpieczeństwo i efekty terapii. Jako jedyni w Słupsku dysponujemy najwyższej klasy koncentratorami tlenu posiadającymi tzw. karty medyczne. Gabinet jest zabezpieczony przed Covid-19. Otrzymał Certyfikat FIRMA GODNA ZAUFANIA 2021, jest laureatem ORŁÓW MEDYCYNY 2020 i plebiscytu Gabinet polecany przez pacjentów 2021.

ZASTOSOWANIA

KONTAKT

Odezwij się do nas!

ul. Stefana Starzyńskiego 3
76-200 Słupsk

736-044-998

[email protected]

DOJAZD