Tlenoterapia a koronawirus

Pandemia dogłębnie dotknęła cały świat. Wysoce zaraźliwy wirus SARS-CoV-2, powstały w Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku, szybko rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty. Liczba infekcji i zgonów ponownie wzrasta i nie wiemy, kiedy dojdzie do przyszłego regresu przypadków ludzi zarażonych w statystykach. Pacjenci z koronawirusem mają szeroki wachlarz objawów, od łagodnych dolegliwości grypopodobnych po zagrażające życiu powikłania płucne i sercowe. Osoby starsze i pacjenci z chorobą podstawową są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS) wymagającego wentylacji mechanicznej (m. in. respiratora). Obecnie nie ma rozstrzygającej serii powtarzalnych badań klinicznych, które wykazywałyby skuteczność jakiegokolwiek leku lub terapii przeciwko COVID-19, jednakże wstępne badania wykazują już skuteczność tlenoterapii i jej efektywność nad leczeniem farmakologicznym.

Skuteczność tlenoterapii w walce z koronawirusem

Z badań UHMS (Undersea and Hyperbaric Medical Society) wynika, że po pierwszym leczeniu pacjentów chorych na koronawirusa poprzez tlenoterapię zauważono złagodzenie duszności, a wykryta u nich hipoksemia ustąpiła po siedmiu dniach terapii HBOT. Żaden z badanych pacjentów nie był w stanie krytycznym, a liczba limfocytów, odpowiadających za funkcje odpornościowe, stopniowo się zwiększała. D-dimer odpowiadający zaburzeniom krążenia obwodowego i cholinoesterazie w surowicy, odzwierciedlający czynność wątroby, uległ poprawie. Kontrolna TK klatki piersiowej wykazała, że zapalenie płuc wyraźnie ustąpiło. Wstępne opisy przypadków sugerują, że terapia HBOT może szybko poprawić postępującą hipoksemię u pacjentów z COVID-19.

Długoterminowe objawy po COVID-19

Jak informują pulmonolodzy, zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nie kończy się ustąpieniem charakterystycznych objawów bądź uzyskaniu negatywnego testu. Niestety objawy zastępuje następna długa lista powikłań związanych z układem oddechowym, a w szczególności płuc.

Zmiany naczyniowe, które doprowadzają do pogorszenia się niewydolności oddechowej powinny być leczone. Niestety miejsca w szpitalu są ograniczone, a restrykcje sanitarne tym bardziej ograniczają ilość pacjentów w placówkach zdrowotnych. W takiej sytuacji pacjentom pozostaje opieka domowa lub korzystanie z prywatnych ośrodków pulmonologiczno-rehabilitacyjnych.

Do długotrwałych powikłań COVID-19 możemy zaliczyć m. in.:

Tlen jako najlepszy lek na koronawirusa

Według najnowszych badań komory hiperbaryczne są wykorzystywane do rehabilitacji pacjentów po przebytym COVID-19. Jest to główny sposób leczenia skutków niedotlenienia spowodowanego koronawirusami, a przede wszystkim SARS-CoV-2. Jak informuje prof. Kuna – Tlen to najlepsze lekarstwo, jakie mamy na COVID-19. Profesor zasygnalizował również, że choć w jego szpitalu zajęte są wszystkie łóżka, to pozostają jeszcze „rezerwy organizacyjne”, czyli właśnie możliwość domowej opieki.

Jest w Polsce znakomicie zbudowany system domowej opieki z zastosowaniem tlenoterapii, jest mnóstwo ośrodków pulmonologicznych rehabilitacyjnych, które mógłby zająć się tymi pacjentami bez żadnego problemu – dodawał.

Co to jest terapia hiperbaryczna?

Jest to leczenie polegające na dostarczeniu do organizmu bardzo dużej ilości tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Leczenie odbywa się komorze hiperbarycznej, w której ciśnienie jest 1,3 krotnie większe niż atmosferyczne. Standardowo terapia polega na codziennym godzinnym pobycie pacjenta w komorze hiperbarycznej (ilość zabiegów jest uzależniona od samych efektów terapii), w czasie którego chory oddycha poprzez specjalną maskę czystym tlenem. W naszej placówce dysponujemy jednoosobową komorą hiperbaryczną firmy Hipermedico. W tego typu komorze uzyskuje się ciśnienie w zakresie od 0 do 1,3 ATA. Jesteśmy jedynym w Słupsku gabinetem z w pełni atestowanymi i certyfikowanymi komorami hiperbarycznymi oraz koncentratorem który wytwarza aż 10L czystego tlenu na minutę.

JEŻELI INTERESUJE CIĘ TLENOTERAPIA W NASZYM WYSPECJALIZOWANYM GABINECIE, ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:

Słupsk, ul. Stefana Starzyńskiego 3

Tel.: 736-044-998

[email protected]

Bibliografia:

https://www.magonlinelibrary.com/doi/full/10.12968/jowc.2020.29.Sup5a.S4?rfr_dat=cr_pub++0pubmed&url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7791429/

Hyperbaric oxygen therapy may be effective to improve hypoxemia in patients with severe COVID-2019 pneumonia: two case reports (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32574433/)

Prof. Kuna: tlen to najlepsze lekarstwo, jakie mamy na COVID (https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-11-05/prof-kuna-tlen-to-najlepsze-lekarstwo-jakie-mamy-na-covid/?fbclid=IwAR0V8lXr7w45VxodmCcozCYcuZLxVsffnguCn0OFhignhSbp8QQ5Ys_URHo)